Herb
Profile Radnych, komisje, interpelacje. Kalendarz posiedzeń.
System Rada dla Mieszkańców - Powiat Malborski

Interpelacje i zapytania

Interpelacje i zapytania Radnych.

Marsz

Numer: 10, rodzaj: interpelacja

Skierowane do: Starosta Mirosław Czapla
data wpływu: 2019-02-27

- Dnia 14 stycznia br. o godz. 15:57 drogą sms otrzymałem od Pana Przewodniczącego informację następującej treści: "Szanowni radni w dniu dzisiejszym o godz. 18:00 organizowany jest marsz "stop nienawiści" spod siedziby Starostwa. Serdecznie Was na ten marsz zapraszam. Bądźmy razem w tych trudnych chwilach. Pozdrawiam Krzysztof Osijewski."

- Wziąłem udział w marszu, wychodząc z założenia że jest słuszną inicjatywą: cały marsz szedłem ramię w ramię z Panem Starostą.

- Podczas marszu zwróciła moją uwagę aktywność pewnej kobiety.

- Z informacji o międzysesyjnej pracy Zarządu Powiatu Malborskiego za okres od dnia 27.12.2018r. do dnia 22.01.2019r., dowiedziałem się, że podczas posiedzenia Zarządu w dniu 14.01.2019r. "Podjęto decyzję o zorganizowaniu upamiętniającego marszu "Stop nienawiści", w dniu 14.01.2019r. o godz. 18:00, w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska, Pana Pawła Adamowicza." (tekst został wyraźnie wyłuszczony na tle pozostałem informacji międzysesyjnej).

- Na podstawie otrzymanych informacji (sms i międzysesyjna) utwierdziłem się w przekonaniu, że inicjatorem i organizatorem zdarzenia są władze powiatu, a wzięcie w nim udziału poczytałem sobie za obowiązek, co zaakcentowałem Panu Przewodniczącemu kiedy przed wysłaniem sms-a dzwonił do mnie z komunikatem zaczynającym się od słów "Mam przyjemność poinformować, że organizowany jest marsz".

Powyższe kwestie i doświadczenia skłoniły mnie do sformułowania interpelacji na sesje w dniu 30 stycznia 2019 roku.

W odpowiedzi na zapytanie uzyskałem od Pana Starosty interesującą mnie informację. Odpowiedź opatrzona została dodatkowym załącznikiem, który wyszedł spod pióra kobiety, o której aktywność pytałem.

Po lekturze załącznika wnioskuję, że doszło do pwenych nieporozumień.

Z załącznika, dowiedziałem się dużo więcej na temat organizowania marszu niż z powyższych przekazów samorządowych.
Gdybym wcześniej posiadał taką wiedzę, formułowanie interpelacji byłoby bezcelowe.

Dlaczego nie podano radnym szerszej informacji - zwłaszcza w kontekście organizacyjnym?

Trudno się oprzeć przekonaniu, że z otrzymanych samorządowych przekazów płynie jedno przesłanie: inicjatorem i organizatorem zdarzenia są władze powiatu malborskiego.

Proszę więc w przyszłości o informacje bardziej wyczerpujące.

Treść interpelacji dostępna w załączniku do pobrania

Interpelujący

Imię i nazwisko Funkcja Nazwa klubu
Krzysztof Grylak radny

Odpowiedź

Odpowiadający: Starosta Mirosław Czapla

Wydział merytoryczny: Wydział Organizacyjny i Polityki Społecznej, data odpowiedzi: 2019-03-08

W odpowiedzi na Pana zapytanie i interpelację, z dnia 27 lutego 2019r. informuję, że zorganizowany w dniu 14.01.2019r. o godzinie 18:00 marsz pn. "Stop nienawiści" został zorganizowany w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska, Pana Pawła Adamowicza.

Tak jak informowałem podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Malborskiego, po przekazaniu Państwu informacji dotyczącej marszu, doszło do porozumienia z władzami Miasta Malborka w sprawie jego organizacji, tj. zadecydowano, że będzie to wspólny przemarsz.

Do nieporozumienia co do organizacji marszu doszło dlatego, że nie było już czasu ani możliwości powtórnego informowania Państwa o ustaleniach pomiędzy Urzędami.

Treść odpowiedzi dostępna w załączniku do pobrania